Franczyza

Franczyza jako zjawisko jest z pewnością kojarzone przez większość Polaków, choć pewnie tylko niewielka liczba z nas zetknęła się z tym określeniem w życiu codziennym. Czym zatem jest franczyza? To określony sposób prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie w naszym kraju mamy wiele tego typu przykładów, w których przedsiębiorcy decydują się założyć swój własny biznes, pod szyldem znanych powszechnie sklepów sieciowych. Współpraca pomiędzy franczyzodawcą a biorcą jest ściśle określona poprzez umowę podpisaną przez obydwie strony, na określony czas działalności. Ten sposób prowadzenia biznesu jest znakomitym rozwiązaniem zarówno dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem, jak i dla doświadczonych przedsiębiorców, którzy liczą na pomnożenie zysków, a często posiadają wiele punktów sieciowych.

Jak założyć franczyzę?

Jak więc założyć franczyzę? Najistotniejszy w tej kwestii jest pakiet franczyzowy, który umożliwia prowadzenie własnego biznesu pod szyldem znanej marki. Pełni on funkcję pewnego rodzaju licencji. W pakiecie, który otrzymuje franczyzobiorca, zawarte są:

  • ściśle określone zasady i wytyczne, dotyczące prowadzenia biznesu,
  • zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa,
  • zakres prowadzenia działalności.

Aby wejść w posiadanie pakietu franczyzowego, przedsiębiorca jest zobowiązany do przejścia szkolenia, podczas którego wyjaśniane są wszystkie kwestie dotyczące biznesu, handlu, ale i działań marketingowych. Kolejnym krokiem po uzyskaniu licencji, niezbędnej do prowadzenia działalności, jest uiszczenie opłaty franczyzowej. Warto przy tym zaznaczyć, że nie ma jednej, odgórnie określonej kwoty do wpłacenia na start. Jest to w głównej mierze uzależnione od rodzaju franczyzy.

Franczyza z niskim wkładem - czy jest to możliwe?

Franczyza jest idealnym pomysłem na własny biznes, zwłaszcza dla osób, które nie chcą dłużej pracować na etat i myślą o czymś własnym. W takim przypadku, kiedy nie posiadamy doświadczenia w samodzielnym zarządzaniu biznesem, franczyza umożliwia łatwiejszy start. Choćby dzięki temu, iż sama marka otworzonego biznesu franczyzowego jest powszechnie znana. Nie trzeba więc startować od zera, zwłaszcza z działaniami marketingowymi i przyciąganiem uwagi klientów. Wbrew powszechnym przekonaniom, aby zostać franczyzobiorcą, nie potrzeba posiadać wysokiego wkładu własnego. Na rynku możemy zaobserwować dość spory wachlarz przedziału kwotowego, jaki jest potrzebny do zostania właścicielem franczyzy. Jest to oczywiście uzależnione od rodzaju biznesu. Franczyza z niskim wkładem jest więc możliwa do otwarcia. Warto oczywiście zrobić rozeznanie na rynku, jaka kwota na start wymagana jest przy poszczególnej działalności.

Na polskim rynku bez problemu można znaleźć franczyzę z małym wkładem własnym z branży tytoniowej, spożywczej, dietetycznej lub tej oferującej produkty dla małych dzieci. Jaka kwota wystarczy, by zostać franczyzobiorcą? Przykładowe franczyzy, z możliwością wejścia w biznes, zaczynają się nawet od kilku tysięcy złotych. Oczywiście, w umowie mogą zostać zaznaczone szczegóły współpracy, jak lokal, urządzenie pomieszczenia itd.

Jakie zalety ma prowadzenie działalności na regułach franczyzy w Polsce?

Oprócz wspomnianego powyżej, łatwiejszego startu w prowadzeniu biznesu, franczyza w Polsce ma wiele innych zalet dla początkującego franczyzobiorcy. Przede wszystkim przez cały czas trwania współpracy na linii franczyzobiorca - franczyzodawca, ten pierwszy może liczyć na wsparcie ze strony franczyzodawcy na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej. Już na samym początku rozpoczyna współpracę szkoleniami, które pozwalają mu wdrożyć się we wszelkie procesy, na które składa się prowadzenie biznesu. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje czas na wejście w biznes, którego inni inwestorzy, będący poza systemem franczyzy, nie mają. Co więcej, są zmuszeni uczyć się na własnym doświadczeniu i bardzo często na błędach.

Już od samego początku franczyzobiorca może mieć poczucie względnego bezpieczeństwa, gdyż przejmuje on stery nad powszechnie znaną marką. Dzięki temu, że zarówno logo, jak i cała marka jest dobrze rozpoznawalna, franczyzobiorca oszczędza fundusze, które miałby przeznaczyć na reklamę swojej firmy i całościowy marketing. Przejmując stery nad marką, która ma już wypracowaną renomę, ryzyko niepowodzenia jest dużo mniejsze. Inaczej niż w przypadku rozpoczęcia działania nikomu nieznanego biznesu. Decydując się na prowadzenie franczyzy, przedsiębiorca może liczyć na wsparcie i szkolenia niezbędne do pracy nie tylko dla siebie. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które niedawno zostały zrekrutowane i zaczynają swoją pracę. Dzięki tym szkoleniom cała sieć może osiągnąć wrażenie spójności, a tym samym wspólnej troski o markę.

Czy istnieją wady prowadzenia działalności o charakterze franczyzy?

Zostanie franczyzobiorcą ma wiele zalet i wraz z podpisaniem umowy o współpracę, niesie ze sobą wiele możliwości dla przedsiębiorcy. Jednak nie wszyscy są w stanie odnaleźć się w tego typu modelu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Takim ograniczeniem w rozwijaniu biznesu może okazać się brak całkowitej niezależności w podejmowaniu decyzji. Podpisując zgodę na prowadzenie franczyzy, przedsiębiorca tym samym akceptuje określone odgórnie przez franczyzodawcę warunki. Osoby ceniące sobie niezależność w prowadzeniu firmy, mogą odczuwać więc brak całkowitej kontroli nad biznesem. Rezygnując jednak z pracy na etat i podejmując decyzję o samodzielnym prowadzeniu biznesu, franczyzobiorca powinien zaangażować się we wszystkie procesy, które odbywają się w firmie.

Jakie franczyzy w Polsce mają do wyboru przedsiębiorcy?

Według badań przeprowadzonych jakiś czas temu, przedsiębiorcy w Polsce mają do wyboru niemal 1000 rodzajów franczyz. Ponieważ jest ich wiele, zostały podzielone według określonych kryteriów. I tak na przykład franczyza handlowa to rodzaj biznesu, w którym podstawowym zadaniem franczyzobiorcy jest sprzedaż określonego towaru, który wcześniej został przekazany przez franczyzodawcę. Ze względu na rodzaj biznesu, możliwe jest też założenie franczyzy usługowej. Możemy do niej zaliczyć przede wszystkim branżę fryzjerską, wszelkie sieciowe restauracje, jak i sektor bankowo- finansowy. Franczyza usługowa jest też bardzo rozpowszechniona w Polsce, chociażby w charakterze różnego rodzaju szkół językowych czy np. przedszkoli.

Franczyza a lokalizacja biznesu

Rozważając podpisanie umowy o franczyzę, pewnie wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak ważna jest w tym przypadku lokalizacja. Inne bowiem będzie zainteresowanie określonym biznesem w mniejszej miejscowości, a inne w większym, wielotysięcznym mieście. Jeśli więc przedsiębiorca ma zamiar otworzyć swoją pierwszą franczyzę, warto by zadbał o odpowiednie umiejscowienie punktu handlowego czy też usługowego. Do jednych z najlepszych lokalizacji należą również prestiżowe okolice lub te zlokalizowane przy często uczęszczanych ulicach. Jednak nawet franczyza w małym mieście ma szansę rozwinąć się z dużym powodzeniem. Wystarczy dobre wypromowanie biznesu, mniejsza konkurencja i chęci do ciągłego rozwoju.

Gdzie można znaleźć informacje na temat franczyz w Polsce w 2022 roku?

Jeśli jesteś zainteresowany rozpoczęciem działalności gospodarczej na zasadach franczyzy w Polsce w 2022 roku, warto na samym początku zrobić rozeznanie w temacie, wytyczyć cele i określić możliwości. Również te finansowe. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób zainteresowanych franczyzą, powstał katalog franczyz, w którym można w prosty i szybki sposób wyszukać pożądane informacje, w tym również te o opłacie wstępnej i cyklicznych opłatach.

Franczyza 2022 w Polsce - podsumowanie

Franczyza jest relatywnie prostą formą prowadzenia biznesu. Zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa. Posiadając odpowiednią kwotę na start, franczyzobiorca dostaje w postaci pakietu franczyzowego niezbędne wytyczne, których musi przestrzegać. Co więcej, przez cały czas może liczyć na wsparcie ze strony franczyzodawcy. Jednak, by biznes był prowadzony z powodzeniem liczą się także pozostałe aspekty, jak chociażby lokalizacja punktu.

Jakimi franczyzami są najbardziej zainteresowani Polacy?

W wielu przypadkach start z własnym biznesem, którym jest franczyza z powszechnie znanym logo, jest dużo łatwiejszy niż standardowe zakładanie firmy i budowanie rozpoznawalności marki krok po kroku. Drugim aspektem po rodzaju biznesu, który ma decydujący wpływ na to, jak wiele osób wybiera taką, a nie inną franczyzę, jest oczywiście cena, czyli wykupienie licencji franczyzowej w zamian za posługiwanie się logo.

Zainteresowanie biznesem na zasadzie franczyzy mimo upływu lat nie maleje. Dlatego też każda osoba planująca lub rozważająca założenie własnego biznesu, powinna przemyśleć, czy podążanie w tym kierunku nie jest aby najlepszym wyborem. Z pewnością w wielu przypadkach może się okazać, że jest to strzał w 10-tkę.

Jakie zyski można osiągnąć prowadząc franczyzę?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki biznes przyniesie im zadowalające efekty finansowe. Franczyza, zwłaszcza z niskim wkładzie własnym to biznes, który się opłaca. Początkujący przedsiębiorca dostaje bowiem logo, wsparcie opiekuna franczyzy i know-how, które jest bezcenne już na samym starcie. Kwestia tego, jakie zyski przyniesie prowadzenie franczyzy, zależy w głównej mierze od samego przedsiębiorcy, jak i branży prowadzonej działalności. Bardzo ważne jest w tym przypadku zaangażowanie inwestora, jak i przestrzeganie obowiązujących na licencji zasad. Musimy w tym miejscu zaznaczyć, że nie ma możliwości podania konkretnych danych liczbowych mówiących o tym, jakie zyski generowane są przez poszczególne franczyzy. Ma to związek z poufnością umów franczyzowych. Aby mieć gwarancję osiągania zysku, który będzie satysfakcjonujący, warto wcześniej przeanalizować rynek i zapoznać się z umowami franczyzowymi, w których z pewnością znajdują się pożądane informacje.